Geologická stezka zajímavostí G 065.
Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)
Patronem stezky je (viz soutěž)
Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.
Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.
Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.
Kříže v kamenech
Příroda umí, kromě např. koulí , vytvářet také kříže, pojďme se v tom trošku zorientovat.
Minerál staurolit
Název staurolit je odvozen z řeckých slov staurós (= kříž) a líthos (= kámen), což vyjadřuje ten fakt, že tento minerál často vytváří prorostlice krátce sloupcovitých krystalů ve tvaru nejčastěji X, vzácněji také opravdového kříže, zarostlých nejčastěji do svoru, nebo ruly. V mnoha případech ale tvoří pouze protáhlá zrna.
Dokonalé a krásně lesklé krystaly se vyskytují zarostlé ve světlém svoru na lokalitě Pizzo Forno ve Švýcarsku, v mnohem horší kvalitě, ale za to mnohem blíž jsou také v ČR: až do velikosti 2 cm se vyskytují ve svorech v oblasti Hrubého Jeseníku mezi Jeseníkem a Šumperkem. Sbírat ale lze tyto "kříže" také jako vyvětralé a volné, viz snímek dole (autor: Eurico Zimbres). Takové se nalézají např. v provincii Morbihan ve Francii, dále také ve Španělsku a Portugalsku. Na našich burzách jsou nejčastěji k vidění ty z poloostrova Kola v Rusku.
Barvu má v různých odstínech hnědou, červenohnědou až černou, je neprůhledný až průsvitný, většinou velice dobře kontrastující s horninovým podkladem, tvrdost 7,0 až 7,5 podle Mohse, takže může rýpat do skla. Krystalové plochy jsou nejčastěji drsné a matné.
Pro svůj charakteristický tvar kříže je mezi ezoteriky vyhledáván jako ochranný kámen, případně jako amulet. Pokud je šperkové kvality, dají se z něj také vytvářet elegantní šperky, o čemž tak trochu vypovídá snímek zde dole (autor: Eurico Zimbres).
Průmyslově může být staurolit využíván jako abrazivum, leštivo, na přípravu slévárenských forem, jako struskotvorná přísada při výrobě železa, při výrobě portlandského cementu, případně jako plnivo do barev, takže, jak vidíte, spektrum využití je celkem široké.
Podle obsahu určitých prvků se různě po světě nalézají také jeho některé odrůdy:
lusakit s kobaltem, je černý až kobaltově modrý a nalézá se na lokalitě Lusaka v Zambii
nordmarkit s manganem, je hnědočervený, z lokality Nordmark ve Švédsku
zinkostaurolit se zinkem, je žlutavé barvy, objeven v Georgii v USA
K tomu by Vás mohl zajímat pojem Konkrece - Fairy Stone.
Minerál chiastolit
Externí odkazy:
Zdroje: www.cs.wikipedia.org + www.velebil.net
Stránka G 064 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 066