Geologická stezka zajímavostí G 013.
Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)
Patronem stezky je (viz soutěž)
Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz zde nahoře.
Bezpečnostní a další důležité informace o tomto webu.
Na této "Geostezce" najdete minerály, různé "kameny", skály a vše, co s mineralogií a geologií souvisí, všelijaké zajímavosti + posvátná a mystická místa, trošku ezoteriky, atd.
Chryzantémový kámen
Chryzantémový kámen je vlastně minerál celestýn, který vykrystalizováním v tmavé břidlici vytváří velice zajímavé a estetické útvary, podobné květům chryzantém... Častěji ho objevíte v podobě ohlazených valounků, vzácněji v podobě, jako je na obou obrázcích vpravo. Takové "květy" mohou být až desítky centimetrů velké.
Nejznámější jeho podoba je z naleziště v korytě řeky Daxi River, v provincii Hunan v Číně, kde před 200 miliony lety jeho jedinečná přírodní struktura vznikla a která byla natolik výjimečná, že v r. 1915, když Čína poslala ukázku na mezinárodní výstavu, konanou v Panamě, tak tam prý získala "Zlatou cenu".
Kameny v podobném stylu se dají nalézt např. i v Japonsku, Kanadě a USA, základním materiálem pro jejich atraktivní vzhled může být sádrovec, dolomit a limonit, vnitřní výplň pak může tvořit kalcit, živec, celestin, nebo andalusit.
Na následujícím obrázku jsou vlevo nádherně blankytně modré krystaly celestýnu z Madagaskaru, vpravo je Chryzantémový kámen z Číny (z Guizhou, provincie Hunan). Potěžkáním drůzy krystalů celestýnu byste zjistili, že má velmi vysokou měrnou hmotnost, takže i celkem malý kousek je relativně značně těžký...
Chryzantémový kámen se s oblibou využívá v umění, které pochází z Japonska a které v sobě spojuje obdiv k různým přírodním materiálům: ke dřevu, ke kameni, ale i k rostlinám, a to vše s ohledem na estetično, krásno, harmonii detailů i celku...
Víte, co to je suiseki, biseki, daiza apod.? Na příští, 14. stránce, se to dozvíte, nyní pokoukejte na externí stránky, kde se to chryzantémovými kameny docela hemží.
Stránka G 012 .......... Na začátek této stránky .......... Stránka G 014