Skály a skaliska SZ 001
Sponzorem stezky je (třeba právě Vy)
Patronem stezky je (viz soutěž)
Bezpečnostní a další důležité informace o webu Mineralogického klubu.
Hledáme sponzora této stezky, viz odkaz nahoře.
Naše webová Geostezka je sice strmá a klikatá, ale zvládne ji každý.
Spatříte na ni ledacos, ale kámen, kamení, nebo skála se objeví často.
Začátek "Geologické stezky zajímavostí"
(úvod, informace, soutěž, seznam hlavních zastávek)
Speciální zastávka na naší malé Geostezce, nazvaná
Skály a skaliska - zahraniční
- seznam zastávek.
Skotsko, skála "Stařík z Hoy" (The Old Man of Hoy).
Plavba ze skotského pobřeží na ostrov Hoy (Orknejské ostrovy), příp. opačně ☺, přináší poutníkům pohled na přírodní zajímavost, nazvanou Stařík z Hoy, též Hoyský stařík.
No, když už tam budete, tak pár set metrů od něj je součástí pobřežních skalisek St John's Head, anýbrž Hlava sv. Johna, 335 m vysoká, která na snímku již není zachycena, ale k vidění je na obou spodních odkazech na anglické stránky.
Tuto skálu na západním pobřeží ostrova Hoy, vysokou 137 m, eroze oddělila od zbytku útesů a udělala z ní pro turisty, plující trajektem po moři, vyhledávaný a dlouho předem očekávaný cíl jejich fotoaparátů. Jupíí! Mám ho taky! Mlha tentokráte nebyla...
Takhle vypadá pohled do vnitrozemí v této oblasti... (anglicky)
Soudí se, že útvar nebude starší než cca 400 let, k čemuž vedou svědectví starých fotografií a kreseb, případně nákresy starých map. Poprvé je zmiňován v cestovatelské literatuře v roce 1806. William Daniell, malíř krajinář, ho ještě začátkem 18. století namaloval jako širší sloup se skalním obloukem na základně (a tedy se dvěma nohama), přecházející v menší horní část.
Jeden pilíř tohoto oblouku pak prý někdy počátkem 19. století strhla mořská bouře a zbyl jen úzký vysoký sloup v dnešní podobě, který ale pokračující eroze ohrožuje stále více a více. Je však docela možné, že příčinou tohoto zřícení byla stejná bouře, která v zimě r. 1850 obnažila (jen 10 mil na sever odsud) část pobřeží a poskytla tak světu úchvatný pohled na neolitické sídliště Skara Brae (Velký kámen).
Neobvyklý skalní útvar neušel samozřejmě ani pozornosti "horolezců", načež 8. až 9. července roku 1967 dokonce stanice BBC 3 z jednoho třídenního "lezeckého show" vysílala záběry, které prý tehdy hltalo očima přibližně 15 milionů televizních diváků. Starouši, dobrý výkon, gratulujeme...
Ostatně, zde se nalézá video o lezení na "staříka" novějšího data...
Podobná tomuto útvaru je trošku skála Lange Anna ( "Dlouhá Anna" nebo též "Vysoká Anna") na německém ostrově Helgoland (z červeného pískovce, výška okolo 40 m) - viz www.en.wikipedia.org + www.photoglobe.info Nečekejte ale žádnou pustou krásu panenské přírody cca 50 km od pobřeží mezi Německem a Dánskem...
S vysokým úzkým skalním sloupem se ale dá setkat také ve vnitrozemí Skotska, tohle je foceno z jedoucího autobusu někde cestou... Nebo to bylo v Irsku? Vím já? Ale ta skalní jehla vzadu, to je parádní kousek, co?
Zdroj: www.en.wikipedia.org (anglicky)
www.cantickhead.com (anglicky)
Začátek odbočky "Skály a skaliska" .......... Na začátek této stránky .......... Stránka SZ 002